Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
5 grudnia 2023

Tradycje Bożonarodzeniowe – dlaczego dzielimy się opłatkami

 Tradycje Bożonarodzeniowe – dlaczego dzielimy się opłatkami

Bożonarodzeniowy okres to mnóstwo zwyczajów i tradycji, które są z nami od lat. Dużo osób nie wyobraża sobie zupełnie wigilii bez dzielenia się opłatkami, i faktycznie w większości domów te niewielkie, białe chlebki po prostu są. Bowiem opłatki to nic innego jak mąka zmieszana z wodą, a następnie wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a spożywanie go zaczęło się już w początkowym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek stał się symbolem duchowej komunii, zaczęto go też zabierać do domów dla osób, jakie z różnych przyczyn nie mogły uczestniczyć w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu opłatek się też stał symbolem Bożego Narodzenia, co ciekawe nie jedynie w naszym kraju, lecz również innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami jest bowiem praktykowany również na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, ponieważ składają się one jedynie z dwóch składników, czyli wody i mąki.

Po odpowiednim wymieszaniu masy ta prasowana jest następnie na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu. Później płaty te są przycinane, pakowane i rozsyłane do kościołów i sklepów. Typowe opłatki produkcja opłatków są w białym kolorze, i takie właśnie goszczą na wigilijnych stołach, lecz dostać je też można kolorowe, przeznaczone dla bydła. Często na opłatkach są tłoczone różnego rodzaju motywy, wykonuje się to przy pomocy specjalnych matryc. Takie motywy mają najczęściej wymiar religijny, ale można też spotkać świeckie, przykładowo rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto przeczytać

Dodaj komentarz