Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
5 grudnia 2023

Inwestowanie w spółki blue chips – czy to dobry pomysł?

 Inwestowanie w spółki blue chips – czy to dobry pomysł?

Liczba spółek, w które można zainwestować swój kapitał, jest naprawdę ogromna. Jedni inwestorzy stawiają przede wszystkim na zakup akcji od spółek o ugruntowanej pozycji rynkowej, zaś inni wybierają akcje od podmiotów mniej znanych. Te pierwsze spółki nazywa się blue chips. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy, czy zakup akcji blue chips jest dobrym rozwiązaniem. Zapraszamy do letury.

Inwestycja w akcje – najważniejsze informacje

Obecnie inwestycja w akcje jest często wybierana przez osoby z całego świata. Jest to spowodowane tym, iż w tym momencie dostępna dla każdego jest giełda przez internet. Tego typu giełdy pozwalają na zakup akcji dowolnych firm z całego świata, co stanowi ogromne udogodnienie.

Mimo niewątpliwych korzyści, jakie niesie za sobą inwestycja w akcje za pośrednictwem internetowych platform, trzeba jednak do każdej decyzji o zakupie akcji podchodzić w sposób rozsądny i odpowiedzialny. Lokowanie kapitału wymaga wszechstronnego przygotowania, ponieważ bez właściwej wiedzy na temat mechanizmów funkcjonujących na giełdzie istnieje ryzyko utraty całego zainwestowanego kapitału.

Czym są blue chips?

Blue chips to spółki posiadające ugruntowaną pozycję na rynku – wyróżniają się wysoką kapitalizacją oraz dużymi dochodami. Najczęściej są to liderzy poszczególnych branż słynący z wiarygodności oraz cieszący się zaufaniem klientów i kontrahentów. Blue chips cechuje też wysoka płynność.

Notowania tego typu spółek zazwyczaj nie podlegają większym zmianom – zalicza się do tego grona takich gigantów jak Microsoft, Amazon, Coca-Cola, zaś na polskim rynku Orlen lub KGHM. 

Te spółki, które są najlepiej wyceniane, są gromadzone w specjalnych indeksach. W Polsce takim indeksem, który zawiera spółki o najwyższej kapitalizacji, jest WIG20. Na całym świecie znane są z kolei indeksy takie jak DIJA czy DAX.

Inwestycja w blue chips niesie za sobą wiele korzyści. Są to spółki o solidnych fundamentach finansowych posiadające długotrwałą historię. Cieszą się ugruntowaną pozycją i są odporne na zmieniające się dynamicznie warunki rynkowe. Blue chips słyną także z cyklicznego wypłacania dywidend, dlatego jest to doskonały wybór dla inwestorów poszukujących stałego źródła dochodu.

O czym należy pamiętać przed zainwestowaniem w blue chips?

Każdy, kto myśli o tym by zainwestować w akcje typu blue chips, powinien mieć na uwadze kilka bardzo istotnych kwestii. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że zanim zdecydujemy się na zakup papierów wartościowych, powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować sektor, w którym funkcjonuje spółka.

Kolejna kwestia to weryfikacja pozycji danej firmy – jej wartości, przychodów, zadłużenia, wskaźnika rentowności itd. Koniecznie trzeba też mieć na uwadze rozmaite czynniki ryzyka – regulacje prawne obowiązujące w danej branży, poziom konkurencji czy ogólną sytuację gospodarczą w danym kraju. Jeśli będziemy mieć na uwadze wszystkie te kwestie, nasze szanse na odniesienie sukcesu z tytułu inwestycji w blue chips będą zdecydowanie wyższe.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto przeczytać

Dodaj komentarz