Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
5 grudnia 2023

Parametry pomp ciepła oraz ich typy – co zakupić?

 Parametry pomp ciepła oraz ich typy – co zakupić?

Ciepło pobierane z ziemi transportowane jest za pomocą pompy ciepła do armatury ogrzewczej danego mieszkania. Przy czym warto zaznaczyć, iż istnienie pompy ciepła wyposażonej w tzw. sprężarkę pozwala na fuzję ciepła branego z ziemi z ciepłą deszczówką, która spłynęła z dachu lub promieniami słonecznymi zebranymi przez baterię. To właśnie dzięki takim fuzjom odwierty geotermalne nie powinny być wykonywane na rygorystycznych głębokościach. Można poprzestać na np. niecałych 200 metrach.

Ciepło gruntów jałowych wynosi 45 C dopiero na poziomie kilkuset metrów w głąb, podczas kiedy ciepło o temperaturze 10oC pobrane z głębokości 7m też wolno ogrzać do 40 C za pomocą owej sprężarki. Przy wyeksploatowaniu sprężarki nie należy się kłopotać wykopaniem głębokiego dołu. Wiercenie na odległości przekraczające 200m w głąb łączy się z większymi kosztami. Żeby niemniej jednak instalacja zdawała sprawdzian, ma obowiązek być rozległa płaszczyznowo. A w następstwie tego zastosowanie ciepła gruntowego najlepiej stosować przy ocieplaniu podłogowym lub ściennym.

Na obszarach wyżynnych oraz górzystych odwiecznym problemem było dostarczanie cieczy na wyższe partie, podczas kiedy źródło było na dole. Nad możliwościami prawie bezwysiłkowego dawania cieczy na wyższe miejsca myślał już Archimedes, jednakowoż dopiero w następnej kolejności ulepszono jego tzw. śrubę na pompę. Pompy wodne i ciepłownicze są sprzętami wykorzystującymi właściwości fizyczne powietrza jak i wody, oraz prawa fizyki połączone z dynamiką kinematyką i grawitacją – instalacja fotowoltaiczna Wrocław. Idealna pompa ma dwa otwory: wlot (cząstka ssawna) oraz wylot (cząstka tłoczna). By urządzenie nazwać pompą i by mogła skutecznie sprężać transportowaną ciecz bądź też osad ma obowiązek posiadać także ona kilka obowiązkowych detalów. Są to tłok, membrana, wirnik i ewentualnie łopatki.

Pompy dawno temu stosowane głównie w rolnictwie dziś przydają się w wydobywaniu energii ciepłowniczej. Odwierty geotermalne połączone są z domową instalacją ocieplania podłogowego oczywiście za pomocą pompy ciepłowniczej, jaka zwiększa wydajność pobieranego ciepła. Same wiertła także korzystają z dobrodziejstw pompy, gdy w czasie kopania pozbywają się np. nadmiaru ziemi.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto przeczytać

1 Comment

  • Nasza firma zajmuje się budową systemów ogrzewania budynków, mieszkań i wody użytkowej. Jesteśmy firmą rodzinną i od ponad 20 lat zajmujemy się projektowaniem warunków komfortu cieplnego. Zamów instalacje ogrzewania w swoim domu. Zadzwoń i ustal z nami szczegóły.

Dodaj komentarz