Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
5 grudnia 2023

Rodzaje ETF dostępnych na rynku

 Rodzaje ETF dostępnych na rynku

Rynek funduszy pasywnych, nazywanych też ETF jest na tyle rozbudowany, że już teraz z powodzeniem możemy wyróżnić kilka największych grup aktywów inwestycyjnych, podzielonych ze względu na konkretne warunki. Jakie rodzaje ETF możemy wyróżnić?

ETF tradycyjny

ETFy tradycyjne to dobrze nam znane fundusze pasywne, które pozwalają nam na podstawie naśladownictwa ruchu indeksów, par walutowych, kryptowalut, akcji czy obligacji osiągać zyski porównywalne do tego, co osiągnęlibyśmy poprzez aktywną inwestycję w te instrumenty. ETF to doskonały pomysł na urozmaicenie swojego portfela inwestycyjnego i zadbanie o odpowiednie jego zabezpieczenie. Odwiedź witrynę tutaj, jeśli chcesz sprawdzić tysiące funduszy, w które możemy zainwestować swoje oszczędności.

ETF faktorowy

Tradycyjne fundusze ETF, doskonale znane wszystkim inwestorom charakteryzują się rynkową kapitalizacją. Oznacza to, że im większa spółka wchodzi w skład indeksu, tym większy jej udział w ogólnej kondycji rynku. ETF faktorowe jednak działają na innej podstawie. To fundusze, które złożone są z wysoce wyselekcjonowanych spółek, wybranych na podstawie faktora. Faktorem, inaczej parametrem wpływającym na wybór składnika ETF może być wysokość wypłacanej inwestorom dywidendy, współczynnik quality czy inne wskaźniki reprezentującą sytuację finansową takiej firmy. Celem takiego selekcjonowania spółek do ETFa jest maksymalizacja zysku, jednak doskonale wiemy, że wyniki z przeszłości w żadnym wypadku nie wpływają na to, jak taki indeks zachowa się w przyszłości.

ETF odwrócony

To alternatywna forma inwestycji polegająca na osiąganiu zysku w momencie, gdy konkretny fundusz indeksowy spada. Tego typu instrumenty w dużej mierze składają się kontraktów terminowych, dlatego przed rozpoczęciem inwestycji w takie aktywo inwestycyjne należy bardzo dokładnie zrozumieć istotę ich działania. Czy ETFy odwrócone dają większe szanse osiągania zysku niż ETF tradycyjny? W żadnym wypadku. Każdy rynek doświadcza spadków i wzrostów, a im prostszy produkt inwestycyjny, tym w praktyce łatwiej będzie nam osiągać optymalne rezultaty handlu. Dlatego też ETFy odwrócone warto traktować raczej jako ciekawostkę, a nie poważny pomysł na inwestycje.

ETF lewarowany

ETFy lewarowane to indeksy, które wspomagane dźwignią finansową dają nam dodatkową możliwość osiągania zysku. W zależności od zastosowanej dźwigni mechanizm ten potęguje wynik finansowy osiągane przez indeks. Jeśli zatem ETF od momentu zakupu wzrósł 10%, lewar pomnoży ten zysk o dodatkowe zyski. Musimy jednak pamiętać, że lewar to miecz obosieczny, który w dużej mierze pozwoli nam więcej zarobić, ale też więcej stracić, jeśli nasza inwestycja okaże się nietrafiona.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto przeczytać

Dodaj komentarz