Zapobieganie niezamierzonej ciąży

 Zapobieganie niezamierzonej ciąży

Młoda para dorosłychNie jesteś gotowy na dziecko?

Następnie upewnij się, że wiesz, jak zapobiegać ciąży. Najlepszym sposobem zapobiegania ciąży jest nieuprawianie seksu. Wybór abstynencji (co oznacza rezygnację z jakiegokolwiek seksu) nie tylko chroni cię przed ciążą, ale także przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI). Jeśli podejmiesz decyzję o rozpoczęciu aktywności seksualnej, upewnij się, że wiesz, jak zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową i zapobiec nieplanowanej ciąży.

Opcje kontroli urodzeń

Podczas gdy prezerwatywy pomagają zapobiegać zarówno chorobom przenoszonym drogą płciową, jak i ciąży, inne formy kontroli urodzeń (zwane również antykoncepcją) tylko pomagają zapobiegać ciąży. Chociaż możesz wybierać różne formy kontroli urodzeń, pamiętaj, że prezerwatywy są również najlepszą formą ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Dostępnych jest wiele opcji zapobiegania ciąży, z których każda ma swoje zalety i wady. Jeśli jesteś aktywna seksualnie i nie chcesz zajść w ciążę, pobierz naszą tabelę porównawczą metod kontroli urodzeń, która pomoże Ci dokonać najlepszego dla siebie wyboru. Pamiętaj: wiele opcji zapobiegania ciąży nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Poznaj fakty

Być może słyszałeś kilka „faktów” na temat ciąży (i sposobów jej uniknięcia). Na przykład dziewczyna nie może zajść w ciążę za pierwszym razem, gdy uprawia seks, albo nie możesz zajść w ciążę, jeśli masz okres. Te „fakty” nie są prawdziwe.

Dowiedz się, jak oddzielić mity od faktów.

Dziewczyna może zajść w ciążę, nawet jeśli:

Plan B

  1. Jeśli uprawiałaś seks i nie stosowałaś żadnego rodzaju antykoncepcji lub jeśli antykoncepcja, której użyłeś zawiodła, masz możliwość antykoncepcji awaryjnej do trzech dni później.
  2. Plan B-One Step zapobiega ciąży do 72 godzin (3 dni) po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.
  3. Nie jest przeznaczony do regularnego stosowania i nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ani wirusem HIV. Nie możesz go używać, jeśli jesteś już w ciąży.
  4. Jeśli masz 15 lat lub więcej, możesz kupić Plan B-One Step bez recepty w prawie wszystkich drogeriach.
  5. Będziesz musiał przedstawić wydany przez rząd dokument tożsamości ze zdjęciem (np. prawo jazdy) jako dowód swojego wieku.

Dostępnych jest wiele opcji zapobiegania ciąży, z których każda ma swoje zalety i wady. Jeśli jesteś aktywna seksualnie i nie chcesz zajść w ciążę, możesz zapoznać się z dostępnymi środkami antykoncepcyjnymi. Możesz pobrać naszą tabelę porównawczą metod kontroli urodzeń i wydrukować kopię, aby dostarczyć ją swojemu lekarzowi, aby mógł on pomóc Ci dokonać wyboru, który jest dla Ciebie najlepszy.

Wypłata (metoda wycofywania)

Co to jest wyciąganie (wycofanie)?

Wyciąganie (znane również jako wycofanie) to sposób na zapobieganie ciąży poprzez trzymanie nasienia z dala od pochwy. Wycofanie działa najlepiej, gdy używasz z nim innej metody kontroli urodzeń, na przykład prezerwatywy.

Jaka jest metoda wypłaty (wyciąganie)?

Wyciąganie to dokładnie to, co brzmi: wyciąganie penisa z pochwy przed wytryskiem (czyli cumming). Jeśli nasienie (sperma) dostanie się do pochwy, możesz zajść w ciążę. Tak więc wytrysk ze sromu lub pochwy zapobiega ciąży. Ale musisz się upewnić, że za każdym razem, gdy uprawiasz seks waginalny, musisz wyciągnąć, zanim jakiekolwiek nasienie wyjdzie, aby to zadziałało.

Czy wyciąganie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie. Chociaż odstawienie może zapobiec ciąży, nie chroni cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową, takie jak brodawki narządów płciowych i opryszczka, rozprzestrzeniają się poprzez kontakt ze skórą. A choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia, kiła lub rzeżączka, mogą być przenoszone w precum. Więc jeśli masz zamiar uprawiać seks, najlepszym sposobem zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową jest używanie prezerwatyw.

Jak mogę sprawić, by metoda wyciągania działała najlepiej?

Aby wycofanie się zadziałało jak najlepiej, musisz za każdym razem robić to dobrze. Zawsze. Dlatego zawsze wyciągnij się PRZED wytryskiem i zawsze upewnij się, że wytrysk (sperma) znajduje się z dala od genitaliów partnera. Jest to ważne, ponieważ ciąża może się zdarzyć, jeśli do pochwy dostanie się nawet niewielka ilość nasienia.

Najlepszym sposobem, aby metoda wyciągania była skuteczna, jest stosowanie jej z innym rodzajem antykoncepcji (takim jak pierścień, pigułka lub prezerwatywy). W ten sposób, jeśli zdarzy się poślizgnięcie, nadal jesteś chroniony.

Prezerwatywy to świetny sposób na wyciąganie. Nie tylko zapobiegną ciąży, jeśli nie wycofasz się na czas, ale prezerwatywy to jedyny sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową podczas seksu. Możesz także ćwiczyć wycofywanie się podczas używania prezerwatyw, aby nauczyć się wycofywać się na czas. Zobacz https://kuratorium.kielce.pl/12014/program-edukacyjny-ars-czyli-jak-dbac-o-milosc/

Wypadki się zdarzają. Więc jeśli używasz odstawienia do kontroli urodzeń, pomyśl o trzymaniu antykoncepcji awaryjnej (czyli pigułki „dzień po”) w apteczce, na wypadek, gdyby wytrysk (sperma) dostał się do pochwy lub w jej pobliżu. Antykoncepcja awaryjna może zapobiegać ciąży do 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia. Najlepszym sposobem, aby metoda wyciągania była skuteczna, jest stosowanie jej z innym rodzajem antykoncepcji (takim jak pierścień, pigułka lub prezerwatywy). W ten sposób, jeśli zdarzy się poślizgnięcie, nadal jesteś chroniony.

 

Warto przeczytać

Dodaj komentarz