Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
5 grudnia 2023

Jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne?

 Jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne?

Jakie są typowe wymówki, aby nie dbać o siebie na poziomie psychologicznym?

Jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne? Czy poświęcamy wystarczająco dużo czasu naszemu zdrowiu emocjonalnemu, czy też wymyślamy wymówki? W dalszej części wyjaśniam, jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, dlatego dziś poświęcam swój artykuł na rozmowę o tym, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne.

Zazwyczaj większość ludzi wykorzystuje część swojego czasu na dbanie o swoje ciało, a jeśli nie czują się dobrze, idą do lekarza, aby znaleźć rozwiązanie. Na przykład, jeśli od jakiegoś czasu boli cię brzuch, idziesz do lekarza, aby dowiedzieć się, co ci dolega, zlecić wykonanie niezbędnych badań i podjąć dalsze leczenie.

Jednak wiele osób nie zgłasza się do psychologa w czasie choroby i nie dba o swoje zdrowie psychiczne tak, jak powinno. Gromadzenie bolesnych, nieprzepracowanych doświadczeń, znoszenie długich okresów stresu lub bycie osobą niespokojną, która nie może przestać myśleć obsesyjnie o jakiejś sytuacji, to tylko kilka przykładów braku dbałości o swoje zdrowie psychiczne.

Jakie są typowe wymówki, aby nie dbać o siebie na poziomie psychologicznym?

Nie mam pieniędzy: to jest wymówka par excellence. To prawda, że wizyta u psychologa wymaga inwestycji ekonomicznej, ale przecież inwestujesz w swoje zdrowie. Kwestia ekonomiczna jest kwestią priorytetów, tzn. ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo wybrać, jak wydać pieniądze. Lepiej być zdrowym psychicznie, niż mieć samochód lub mieszkanie. Większość psychologów wie również, że terapia jest kosztowna, dlatego starają się rozłożyć sesje w czasie, aby nie przysparzać zbyt wielu problemów.

Nie jestem taki zły: Prawdopodobnie nie jesteś bardzo zły (w zależności od punktu widzenia), ale dobrze byłoby uzyskać jakąś pomoc. Jeśli nie czujesz się dobrze i przeżywasz zły okres, nie powinieneś pogarszać sytuacji ani wydłużać tego okresu bardziej niż to konieczne. Kontynuując z przykładem żołądka, to jest tak, jakbyś miał ból w żołądku za każdym razem, gdy jesz przez kilka miesięcy i czekasz na to, aby odejść lub spróbować środków, które nie działają. W końcu, kiedy idziesz do lekarza, zazwyczaj dostajesz rozwiązanie i twoje objawy ulegają poprawie: niepotrzebnie znosiłeś ból.

Nie potrzebuję nikogo, mogę to zrobić sam: bycie samowystarczalnym i chęć samodzielnego rozwiązywania problemów jest dobra, ale czasami proszenie o pomoc nie jest złe. Jeśli czujesz, że utknąłeś lub nie masz wystarczających środków, aby rozwiązać sytuację, potrzebujesz pomocy innej osoby, a czasami przyjaciele i rodzina nie mogą Ci pomóc, ponieważ są częścią problemu lub nie są bezstronni. zobacz więcej

Nie ma sensu: udowodniono, że terapia poprawia jakość życia ludzi: oczywiście, że tak! Chociaż może się okazać, że ktoś miał negatywne doświadczenia lub że to nie pomogło, zwykle terapia jest produktywna i zmniejsza objawy.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Young woman sitting on the sofa with head in hands and talking with therapist.

Bądź świadomy tego, co przeżywasz i swoich nastrojów: codzienne życie prowadzi nas do korzystania z autopilota. Skupiamy się na robieniu rzeczy (tj. ocenianiu życia z racjonalnego punktu widzenia), zamiast na ich odczuwaniu (tj. dokonywaniu samoanalizy i zastanawianiu się nad tym, jak widzimy siebie robiących je). Aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, ważne jest, aby wyłączyć autopilota. Zrób bilans dnia, oceń, co poszło dobrze, a co źle, jakie emocje odczuwałeś, wsłuchaj się w siebie i zmień to, co Ci się nie podoba następnego dnia.

Przeanalizuj swoje zasoby i stwórz nowe: z pewnością masz do dyspozycji wiele środków, aby pokonać przeciwności. Pamiętaj o zasobach, które posiadasz i wykorzystaj je w praktyce. Jeśli Ci ich brakuje, popracuj nad aspektami, które pomogą Ci stworzyć nowe.

Unikaj gromadzenia negatywnych sytuacji: negatywne sytuacje gromadzą się i stwarzają problemy, jeśli nie przetwarzasz ich prawidłowo i jeśli nie słuchasz siebie. Przede wszystkim należy przeanalizować te sytuacje. Pozwól sobie przypomnieć, co przeżyłeś, porozmawiać z przyjaciółmi i rodziną, przetworzyć wszystko, co się wydarzyło, aż przestanie cię to boleć. Ta praca ma na celu przetworzenie tego, co cię obciąża. W ten sposób, gdy pojawią się nowe bolesne sytuacje, nie będą się one kumulować.

Poproś o pomoc, gdy jej potrzebujesz i zaakceptuj ją: wszyscy potrzebujemy pomocy w pewnym momencie naszego życia. Zaakceptowanie tego oznacza bycie odważnym. Zwracanie się o pomoc oznacza aktywne poszukiwanie rozwiązań problemów. Przyjmij wsparcie od rodziny, przyjaciół lub profesjonalistów. Czasami ważne jest, aby iść naprzód i nie pozwolić, aby życie stanęło Ci na drodze. Następnym krokiem jest zaangażowanie się w zmianę i stawienie czoła tym trudnościom poprzez przyjęcie pomocy, którą otrzymujemy.

Żyj przygotowana na ciągłe uczenie się i z pozytywnym nastawieniem: najgorszą rzeczą jest myślenie, że już wszystko przeżyłaś. Zawsze możesz nauczyć się czegoś nowego i musisz zaakceptować te lekcje po drodze: naucz się żyć optymistycznie. W ten sposób będziesz lepiej przeżywał wszystko, co Ci się przytrafia i nie będziesz czuł się sfrustrowany, gdy będziesz musiał pokonywać przeszkody.

Na koniec pamiętaj, że równie ważne jest dbanie o swoje serce zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Nie zapomnij o tym!

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto przeczytać

1 Comment

Dodaj komentarz