Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
5 grudnia 2023

Zakładają, że składnik aktywny stymuluje wzrost włosów,

 Zakładają, że składnik aktywny stymuluje wzrost włosów,

A tym samym wydłuża cykl wzrostu włosów, dzięki czemu włosy stają się dłuższe i pojawia się więcej włosów obok siebie.”dr Höhn: „Wiele produktów zawiera tak zwane pochodne prostaglandyny, które pod względem budowy chemicznej odpowiadają pierwotnej substancji prostaglandyny. Na ulotce można je rozpoznać po słowie „na zdrowie” np. bimatoprost.

Te pochodne hormonu tkankowego prostaglandyny wydają się wydłużać fazę wzrostu rzęs iPobudza mieszki włosowe do aktywnego, przyspieszonego wzrostu włosów.”Istnieją serum z hormonami i bez. Czym się różnią?dr Buck: „Naturalne” serum zawiera substancję botaniczną, która wygląda tak podobnie do ludzkich prostaglandyn, że ma taki sam efekt. Tu jednak wątpliwe jest, czy „naturalny” nie budzi błędnych skojarzeń, gdyż normalnie w kosmetykach naturalnych demonizuje się substancje, które mogą mieć działanie hormonalne.

Te „naturalne” serum zawierają na przykład olej z czarnego pręta morskiego z koralowca karaibskiego, który ma taki sam wpływ na ludzi jak prostaglandyny.”dr Höhn: „Mówiąc prościej: różnią się one składnikami. Serum naturalne nie zawiera pochodnych prostaglandyn. Naturalne składniki pobudzające wzrost mogą obejmować rodanek, oczar wirginijski, olej rycynowy, lecytynę sojową lub sok brzozowy.

Często dodaje się składniki aktywne do pielęgnacji włosów i skóry

Takie jak biotyna, kwas hialuronowy czy ceramidy.”Czy są jakieś skutki uboczne stosowania pochodnych prostaglandyn?dr Buck: „Brak efektu bez skutków ubocznych. Najczęstsze działania niepożądane to zaczerwienienie powiek lub oka ze swędzeniem lub bez, a także przebarwienia (ciemnienie) rzęs, powiek lub rzadko nawet tęczówki, przy czym to ostatnie jest nieodwracalne.

Jak w przypadku każdego powszechnie stosowanego leku, ulotka dołączona do opakowania kropli do oczu Bimatoprost nadal zawiera różne skutki uboczne, które jednak występują znacznie rzadziej i niekoniecznie muszą pochodzić od leku. W przypadku kosmetyków wymagania są znacznie łagodniejsze, dlatego zazwyczaj tych informacji tutaj brakuje, ale można się ich spodziewać również w podobnym stopniu ze względu na analogiczne działanie substancji. Więcej na https://jaw.pl/2022/02/kiedy-odzywka-do-rzes-sprawdza-sie-najlepiej/

Zwiększenie wskazanej dawki może zmniejszyć wpływ na ciśnienie wewnątrzgałkowe, dlatego pacjenci z jaskrą nie powinni stosować dodatkowej odżywki do rzęs wraz z przepisanym produktem. Ponadto zabronione jest stosowanie przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a osoby noszące soczewki kontaktowe muszą odczekać 15 minut przed założeniem soczewki, ponieważ może ona zmętnić lub odbarwić się.

Alergolodzy i okuliści również znają problem

Ze konserwujący chlorek benzalkonium, który jest najczęściej stosowany w odżywkach do rzęs, czasami wywołuje alergie kontaktowe”.dr Höhn: „Tak, są. Trzeba wziąć pod uwagę, że składnik aktywny leków został nadużyty w kosmetyce. W związku z tym stosowanie w kosmetyce pochodnych prostaglandyny jest dość kontrowersyjne.

Możliwymi skutkami ubocznymi kontaktu oczu z odżywką do rzęs może być swędzenie, silne zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczu, zapalenie spojówek i powiek. Możliwe są również krótkotrwałe zaburzenia widzenia. Może wystąpić nawet ciemnienie tęczówki. Ta zmiana koloru oczu jest nieodwracalna i szczególnie widoczna w oczach niebieskich lub zielonych.

Nietolerancja może wystąpić u osób noszących soczewki kontaktowe, zwłaszcza jeśli pozostałości serum przykleją się do soczewek. Powinieneś natychmiast przestać go używać, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy i udać się do okulisty”

.A co z długotrwałymi badaniami nad stosowaniem tych serum?

dr Buck: „Nie ma wysokiej jakości długoterminowych badań, ale wieloletnie doświadczenie, ponieważ aktywny składnik jest używany od ponad 10 lat”.dr Höhn: „Przemysł kosmetyczny stosuje pochodne prostaglandyn jako aktywny składnik odżywek do rzęs od 2008 roku. Sytuacja badawcza jest na razie dość nieliczna, ponieważ sami producenci są często klientami lub sponsorami istniejących badań, obiektywność pozostaje wątpliwa. Niezależne amerykańskie badanie prowadzi do wniosku, że pochodna bimatoprostu nie powinna być stosowana bez namysłu jako produkt kosmetyczny ze względu na skutki uboczne.

Użytkownikom odżywek do rzęs zaleca się regularne sprawdzanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przez okulistę.”Czy to prawda, że po zastosowaniu hormonu zmniejsza się skuteczność naturalnej odżywki do rzęs?dr Buck: „Utrata skuteczności przy ponownym użyciu tej samej substancji czynnej może wystąpić, jeśli organizm wytworzy przeciwko niej przeciwciała neutralizujące.

To do pomyślenia, ale nie reguła”.dr Höhn: „Nie ma ku temu logicznego powodu. Jeśli odstawiamy odżywkę do rzęs z prostaglandyną, wzrost włosków na rzęsach powraca do normalnego rytmu. Użycie naturalnego serum może wtedy zdecydowanie ponownie pobudzić wzrost rzęs.”

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto przeczytać

Dodaj komentarz