Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
5 grudnia 2023

Jakie znaczenie dla ludzi ma muzyka? Głośniki oraz jakość

 Jakie znaczenie dla ludzi ma muzyka? Głośniki oraz jakość

Muzyka jazzowa powstała już na początku XX wieku. Znamionuje się rytmem synkopowanym i wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, iż główni muzycy jazzowi, jakimi byli afroamerykanie nie znali nut. Istotą tej muzyki jest zwinne „bawienie” się taktem, zachowując jego lekkość oraz sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się parę odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do popularnych muzyków należy z pewnością Jan Garbarek, norweski saksofonista, lecz polskiego pochodzenia.

Najszerzej jednoczonym muzykiem, jest tudzież Louis Armstrong, trębacz, jaki zmarł w 1971 roku, jeżeli chodzi zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich kultowy z doskonałej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski dotarł w latach dwudziestych przeszłego wieku.

W okresie stalinizmu był jednak zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dziś granie jazzu uważane jest za wyższy poziom „wtajemniczenia” przez wszystkich muzyków – istotne są również solidne oprzyrządowania, jak wytłumienie kolumn. Sama muzyka natomiast ma się dobrze oraz chociaż liczba słuchaczy zmalała, to bezustannie są jeszcze kluby w jakich grany jest jazz. Pierwszymi muzykami odgrywającymi bluesa, byli afroamerykanie pochodzący z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dosyć starą muzyką, jej zalążki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce tematyką jest strapienie, niezadowolenie. A on może mieć równe przyczyny, jak niespełniona miłość, lub niezadowolenie ze społeczeństwa, dysproporcje rasowych. Samo słowo blues w języku angielskim oznacza rozpacz.

Z początku blues był wyłącznie śpiewany, dopiero w dawnym wieku zaczęto dodawać następne instrumenty. Najodpowiedniej legendarnym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o którym mówi się, że jest królem tej muzyki. Blues przez lata mocno się rozwinął, powstało wiele odłamów. Najsławniejszym, lokalnym bluesrockowym zespołem jest bez negowania Dżem, jakiego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się ikoną tej muzyki. Dżem gra dalej, niemniej jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się nadzwyczaj odpowiednio i dalej przyciąga wielu zapaleńców. Wciąż istnieją kluby gdzie grana jest jedynie ta muzyka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto przeczytać

Dodaj komentarz